Brochwicz 5Wielki i szlachetny, ale niezwykle skromny. Choć zrobił dla Polski tak wiele, mawiał: nie zrobiłem nic niezwykłego, robiłem tylko swoją robotę, robiłem to, co do mnie należało. Jest przykładem tego, że jakaś część pokolenia „Kolumbów” nigdy się nie poddała. Być może dzięki takim jak On istniejemy jako Polacy...

W piątek 30 lipca o godz. 9 odwiedziliśmy kwaterę znajdującą się w Alei Zasłużonych, gdzie spoczywa nasz Patron – generał Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf”, wybitny powstańczy dowódca. Nasi funkcjonariusze złożyli wieniec na jego grobie – z pełnymi honorami.

Już pojutrze warszawiacy upamiętnią 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla nas to również wyjątkowy i ważny dzień. Od początku istnienia formacji nasi funkcjonariusze składają hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego oraz ludności cywilnej stolicy, zamordowanej przez Niemców podczas tego heroicznego zrywu. Nie zapominają też o swoim Patronie.

 

***
Generał Janusz Brochwicz-Lewiński urodził się w rodzinie ziemiańskiej, w Wołkowysku na terenie dzisiejszej Białorusi. Walczył w kampanii wrześniowej. Po agresji Armii Czerwonej na Polskę dostał się do niewoli i został przez sowietów skazany na śmierć. W ostatniej chwili udało mu się uciec. Od 1940 roku pod pseudonimem „Gryf” brał udział w konspiracji. Zasłynął z tego, że atakując niemieckie konwoje, zabierał broń i amunicję, ale bezbronnych żołnierzy puszczał wolno. Przeniesiony w styczniu 1944 do stolicy został instruktorem w batalionie „Parasol”. W czasie powstania dowodził m.in. bohaterską obroną pałacyku Michla na Woli. Podczas walk o cmentarz Ewangelicki przy ul. Młynarskiej został ranny w szczękę. Po kapitulacji przeszedł przez obozy w Łambinowicach i Murnau. Po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Do Polski wrócił na stałe w 2002 roku. Od tego czasu aktywnie działał w środowisku kombatanckim.
31 lipca 2004 roku Komendant Straży Miejskiej przyznał Januszowi Brochwicz-Lewińskiemu Honorową Odznakę Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Trzy lata później został Honorowym Obywatelem Warszawy, a w 2008 roku otrzymał awans na generała brygady. Zmarł 5 stycznia 2017 w Warszawie.

  • Brochwicz  (1)
  • Brochwicz  (2)
  • Brochwicz  (3)
  • Brochwicz  (4)
  • Brochwicz  (5)
  • Brochwicz  (6)